Bolesti zad a poruch imunity

MUDr. Barbora Hartmannová - praktická lékařka pro dospělé, časopis RYTMUS ŽIVOTA

Bolesti zad Vám pomůže řešit přístup nekonvenční medicíny jak u akutních potíží vzniklých často nevhodnou polohou ve spánku, neobvyklým pohybem (ústřel), úrazem či prochlazením, tak u chronických potíží, vyvíjejících se na podkladě nevhodné léčby právě jmenovaných, stresem, nesprávným držením těla, nedostatkem pohybu, sedavým zaměstnáním, nedostatkem minerálů ve stravě, ale také na podkladě onemocnění vnitřních orgánů (např. srdce, ledvin, gynekologické).

U opakujících se bolestí je nutné vyšetření lékařem k vyloučení závažného organického onemocnění, nejčastěji bolí namáhané oblasti přechodu – hlavy a krční páteře, krční a hrudní páteře a přechod bederní křížové páteře. Léčba je zaměřena zejména na aktivaci vlastních obranných a regeneračních sil, proto doporučuje autorehabilitaci. Nejdříve si ověřte místo bolesti a rozsah omezení pohybu páteře.
U náhle vzniklých potíží ošetřete bolestivá místa akupresurou a jemnou masáží, vhodné je použít mandlový či slunečnicový olej s několika kapkami rozmarýnového oleje, který můžete přidat i do aromalampy.
U krční páteře tlačte ukazováky na citlivé body mezi zátylkem a šíjí a na vrcholu trapézů v polovině vzdálenosti ramen.
U bederní páteře tiskněte palci citlivé body podél páteře a na rozhraní beder a křížové kosti.

Příznivě na celou páteře působí akupresura bodu na ohybové rýze zápěstí mezi malíkem a prsteníkem.
Přímo na bolestivé místo přiložte na půl až hodinu česnekovou či křenovou placku, pro uvolnění svalového napětí pijte meduňkový čaj. Ulevíte si masáží a tlakem na citlivá místa na plosce nohy a na boltci na podkladě reflexní léčby.
Krční páteři odpovídá oblast palce, bederní pak vrchol klenby, jemně rozmasírujte všechny zatvrdliny. Promněte ušní lalůček pro uvolnění krční páteře, asi polovinu boltce u bolestí beder, nejlépe oboustranně celý boltec každé ráno jako rozcvičku a prevenci..
Vyhledejte vlastní úlevovou polohu a odpočívejte, v případě úrazu či sportovního přetížení užívejte z homeopatik Arnicu montanu 9 CH.
U opakujících se bolestí vyhledejte odborníka. Důležité je pravidelná sebepéče a důraz na správné dýchání a "používání" svého těla, tak abyste si osvojili správné držení (cvičit spinální cviky, posílit oslabené a uvolnit zkrácené svaly). Podle vlastní přirozenosti si můžete vybrat z řady technik, které po osvojení můžete pravidelně cvičit sami (joga, tai- chi, čínská energetická cvičení, Alexandrova technika apod.).
Dlouhodobé "blokády" pomůže odstranit manuální medicína, akupunktura, kinesiologie apod. Doma si můžete ulevit obklady, mastmi či koupelí se zázvorem, pravidelným ošetřením mikrosystémů plosky a boltce, z bylin k pitné kůře použijte odvar z vrby bílé, šišáku, rozmarýny. Funkci vnitřních orgánů posílíte po konzultaci s odborníkem na výživu, fytoterapii, homeopatii či akupunkturu.

Porucha imunity tedy nedostatečná obranyschopnost je civilizační choroba spojená s nesprávnou životosprávou a prostředím. Z pohledu čínské medicíny může jít o oslabení ledvin, sleziny a slinivky v důsledku nedostatku minerálů a vitamínů z nevhodné stravy, převahy principu JIN vyvolané nadmírou cukru, bílé mouky, čokolády.
Orgány v období vyšší zátěže - výkyvy počasí, změny tlaku, náhlé ochlazení, déšť, vítr, průvan, stres apod., nedokážou vytvářet dostatek "protistresových " hormonů důležitých pro adaptaci organismu. To se projeví buďto častým podléhání infekcím na jedné straně či rozvojem alergie na straně druhé.
Jako prevence i podpůrná léčba se doporučuje tlakové ošetření 36.bodu dráhy žaludku - bodu "buď fit", který naleznete pod kolenem v úrovni malíku po přiložení ruky na čéšku.
Dále masírujte oblast kolem obou kotníků, kudy procházejí dráhy ledvin a močového měchýře. Zejména u obtíží z chladu je důležité dodávat teplo a energii pomocí "moxy" z pelyňku, kterou přikládáme na oblast pupku, podbříšku, beder a šíje.
Studené nohy a ruce jsou známku nedostatečné funkce oběhu a oslabení ledvin, stimulujte tedy citlivý bod uprostřed plosky nohy nejlépe po promazání prohřívací mastí se zázvorem. Energii dodá aromaterapie s olejem citronu, grepu či mandarinky. V "chřipkové" sezoně je vhodné jedenkrát týdně užít homeopatikum Oscillococinum.
Funkci orgánů podpoříte vhodnou stravou, která by měla respektovat roční období. Například pro léto je příznačná zvýšená činnost a zároveň zátěž srdce a oběhového systému. Tělo má zvýšenou potřebu hořké chuti, je nutný dostatek tekutin (ovocné i zeleninové šťávy, vinný střik), kvalitních tuků (ne živočišných z uzenin, ale rostlinných - oleje, semena), minerálů a lehčí stravy.
Hořkou chuť získáme z kořene pampelišky, čekanky, sojové kávy, z hořkých bylinných čaj či piva (sklenice po obědě). Hořká chuť podle "orgánových " hodin ráno podpoří funkci žaludku trávení, v poledne příznivě působí na srdce a tenké střevo, ve večerních hodinách podporuje funkci krevního oběhu a sexu.
Dopřejeme si tedy dostatek sezonní zeleniny a ovoce, z mas nezapomeneme na ryby a z obilovin je nejvhodnější kukuřice. Celkový podpůrný účinek má jemná masáž obou boltců či poklepová masáž hlavy a jemné promnutí obličeje.

Zdraví přeje MUDr. B. Hartmannová.


Home Aktuality Ordinace Kariéra Objednejte se Regulační poplatky Nahoru

WEB DESIGN © A.P. 2011, Všechna práva vyhrazena