Hemoroidy

MUDr. Barbora Hartmannová - praktická lékařka pro dospělé, časopis RYTMUS ŽIVOTA

Hemeroidy, rozšířené žíly v oblasti konečníku, jsou chronickým onemocněním, které je způsobeno nepřiměřeným chováním – dlouhodobým sezením, nošením těžkých nákladů, přetlakem po porodu, po déle trvajících průjmech či zácpě, ale také stagnací krve a z pohledu čínské medicíny i energie v oblasti konečníku v důsledku napětí, zapříčiněného potlačováním emocí.
Rozlišujeme hemeroidy vnější, pod řitním svěračem, působící pocit cizího tělesa, občas se bolestivě zduří a vnitřní hemeroidy, projevující se ostrými bolestmi a krvácením po stolici, mohou i vyhřeznout a zanítit se.
Základní léčbou je péče o stolici, kterou upravíte vysokým příjmem vlákniny v podobě ovoce a zeleniny a tekutin 2,5litru denně. Vhodným doplňkem vlákniny je Psyllium a blahodárný účinek na celý zažívací trakt má sirup s Aloe Vera. Pravidelný pohyb, alespoň 2x týdně půl hodiny je prevencí vzniku zácpy, cvičení doplňte masáží břicha krouživými pohyby kolem pupku ve směru hodinových ručiček, do nosného oleje mandlového či slunečnicového přidejte několik kapek cypřišového, heřmánkového, mátového či jalovcového oleje. Tlačte jemně na střed chodidla nad patou a pak ho 10 minut masírujte, reflexně tak ovlivníte činnost střev.
Svědění a bolestivost zmírňuje sedací koupel v odvaru dubové kůry či obklad z odvaru řebříčku. Z homeopatik Vám uleví v nízkém ředění Hammamelis při ostrých bolestech a krvácení, Aesculus při píchavých bolestech zhoršených při vyprazdňování, Sulphur zmírní svědění, pálení při spíše řidších ranních stolicích.

Zdraví přeje MUDr. B. Hartmannová.


Home Aktuality Ordinace Kariéra Objednejte se Regulační poplatky Nahoru

WEB DESIGN © A.P. 2011, Všechna práva vyhrazena