Imunita 2

MUDr. Barbora Hartmannová - praktická lékařka pro dospělé, časopis RYTMUS ŽIVOTA

Porucha imunity tedy nedostatečná obranyschopnost je civilizační choroba spojená s nesprávnou životosprávou a prostředím. Z pohledu čínské medicíny může jít o oslabení ledvin, sleziny a slinivky v důsledku nedostatku minerálů a vitamínů z nevhodné stravy, převahy principu JIN vyvolané nadmírou cukru, bílé mouky, čokolády. Orgány v období vyšší zátěže – při změnách počasí, výkyvu tlaku, náhlé ochlazení, déšť, vítr, průvan, stres apod., nedokážou vytvářet dostatek „protistresových“ hormonů důležitých pro adaptaci organismu. To se projeví buď opakovaním podléhání infekcím na jedné straně či rozvojem alergie na straně druhé.
Jako prevence i podpůrná léčba se doporučuje tlakové ošetření 36.bodu dráhy žaludku - bodu "buď fit", který naleznete pod kolenem v úrovni malíku po přiložení ruky na čéšku. Dále masírujte oblast kolem obou kotníků, kudy procházejí dráhy ledvin a močového měchýře. Zejména u obtíží z chladu je důležité dodávat teplo a energii pomocí "moxy" z pelyňku, kterou přikládáme na oblast pupku, podbříšku, beder a šíje, k dostání jsou i moxovací "cigarety", které přibližujeme k akupresurním bodům. V tomto období konce zimy jsou oslabené ledviny a močové cesty, proto prohřívejte nohy zejména první bod dráhy ledvin na plosce nohy na úrovní 3. záprstní kůstky, při močových potížích si dopřejte brusinky. Energii dodá aromaterapie s olejem citronu, grepu či mandarinky. Funkci orgánů podpoříte vhodnou stravou, která by měla respektovat roční období.
Nadcházející jaro souvisí s funkcí jater a tu podpoříme potravinami s dobrou sladkou a kyselou chutí, sladíme melasou, jíme pokrmy z dýně, s cibulí, zelí, červenou řepu čerstvé saláty z naklíčených semen – řeřicha, mungo, hrách, vojtěšky či mladé kopřivy. Důležité jsou i „dobré tuky“ v podobě semen (slunečnice, seznam, dýně), olejů (sezamový,slunečnicový, olivový), v malém množství čerstvé máslo či sádlo.
Pijte po dobu 3 týdnů denně kopřivový či jiný čistící čaj. Slabost jater se projeví jako alergie, proto je očistná kůra v předjaří důležitá pro atopiky. Celkový podpůrný účinek má masáž obou boltců či poklepová masáž hlavy a jemné promnutí obličeje, pravidelný pohyb ať je to chůze, běh, plavání, pět tibeťanů či pozdrav slunci.

Zdraví přeje MUDr. B. Hartmannová.


Home Aktuality Ordinace Kariéra Objednejte se Regulační poplatky Nahoru

WEB DESIGN © A.P. 2011, Všechna práva vyhrazena