Lupénka

MUDr. Barbora Hartmannová - praktická lékařka pro dospělé, časopis RYTMUS ŽIVOTA

Lupénka je chronické onemocnění, porucha imunity člověka, která je namířena proti buňkám vlastního těla. Projevuje se nadměrným olupováním, šupinatěním, nejčastěji na loktech, kolenou, ve kštici a dalších partiích podle tíže onemocnění. Kromě vrozených vloh k tomuto onemocnění se nemoc projeví nejčastěji po provokujícím momentu pubertě, menstruaci, po porodu, po klimakteriu, s přidruženým onemocněním – cukrovka, štítná žláza, alergie, horší se klimatickými změnami a stresem.
Lupénka je podle klasické medicíny „nevyléčitelnou“ nemocí, protože nejsou známy její příčiny. Klasická léčba tedy příznaky choroby pouze potlačuje nebo zmírňuje.
Vzhledem k vedlejším účinkům u léků klasické medicíny přistupuje se čím dál častěji k akupunktuře, akupresuře, homeopatii, fytoterapii, reflexologii či kineziologii. Všechny tyto metody a jim podobné se snaží navodit v organismu rovnováhu tak, aby mohla bez problémů probíhat životní energie, která tělu dodává sílu. Tělo je potom samo schopné obnovit své životní funkce a udržovat nás zdravé. Chceme-li navrátit zdraví, je důležité si uvědomit právě spojitost mezi zdravím duše a těla a vysílat sobě i okolí pozitivní myšlenky, které navozují klid a harmonii.
Na chvíli se zastavit a popřemýšlet o svém životě, o hodnotách, které máme, o tom, co se nám podařilo a čeho bychom chtěli dosáhnout. Zkrátka udělat si takovou malou „inventuru“ a vnést do ní i nemoc samotnou. V čem nás lupénka omezuje? Za nemocí se totiž často skrývá hlubší problém. Prvním krokem bývá odhodlání věci změnit, nemoc vyléčit. Spočívá to v postupné změně životního stylu, ve změně stravovacích návyků a pohybové aktivity. Za stav pokožky dle akupunktury zodpovídá stav tlustého střeva a plic. Vylučování toxinů z těla podpoří tlaková masáž 4. bodu dráhy tlustého střeva v kožní řase mezi palcem a ukazovákem. Z aromaterapie jsou vhodné provádět třikrát týdně zábaly vlasů ve směsi mandlového či olivového oleje se 2 kapkami cedrového a 4 kapkami jalovcového oleje, nejlépe nechat působit po vmasírování do kštice přes celou noc. Vlasy a pokožku můžete rovněž oplachovat i denně nálevem ze sušené rozmarýny či šalvěje. Vnitřně užívejte olej z pupalky dvouleté a odvar z kořenu pampelišky, lopuchu či mahonie. Pokožku myjte v příjemně teplé vodě, místo mýdla použijte levandulový olej.
Právě jídlo a látky, které přijímáme ze vzduchu a vody, mohou u lupénky hrát důležitou roli. Všechno, co prochází trávícím systémem, ovlivňuje jeho funkci. Pokud je jídlo těžko stravitelné, zatěžuje to organismus a nemohou se vstřebávat látky potřebné. V tomto případě bychom se měli vyhnout živočišným tukům, soli, cukru, citrusům, exotickým ořechům, ale také ostrým a kořeněným jídlům a tučným mléčným výrobkům. Omezit bychom měli alkohol a cigarety. Zvýšit by se naopak měl přísun čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnných obilovin a luštěnin. Zdraví prospěšné jsou také mořské ryby, a to i ty které jsou tučnější s omega mastnými kyselinami (makrely, sardinky, lososi, sledi). Rybí tuk obsahuje ve velkém množství kyselinu eikosapentaenovou (EPA), která zmenšuje zánět. Důležité jsou při lupénce take minerály a stopover prvky, např. zinek, který přirozené formě získáte z dýňových semínek. Negtivní stres zmírníte dostatečným spánkem, harmonizujícím cvičením jako je joga či tai chi.

Zdraví přeje MUDr. B. Hartmannová.


Home Aktuality Ordinace Kariéra Objednejte se Regulační poplatky Nahoru

WEB DESIGN © A.P. 2011, Všechna práva vyhrazena