Meningokok

MUDr. Barbora Hartmannová - praktická lékařka pro dospělé, časopis RYTMUS ŽIVOTA

Meningokokové onemocnění je způsobeno bakteriíí Neisseria meningitidis tedy meningokokem. Tato bakterie dokáže svoje vlastnosti měnit podle podmínek zevního prostředí, měnit svou genetickou výbavu a stávat se tak nebezpečnou. Až 10% procent zdravých osob může být nosičem, tedy na svých sliznicích "nosí" meningokoka, aniž by jim působil nějaké zdravotní obtíže. Stimuluje takovému jedinci imunitní systém k tvorbě protilátek a vytváří mu tak přirozenou imunitu, nevyžaduje tedy žádnou léčbu.
Pokud ale odejde k oslabení imunitních mechanismů může meningokok způsobit „banální „ infekce horních cest dýchacích až po život ohrožující stavy jako je zánět mozkových blan – meningitidu, sepsi laicky otravu krve až šok s vysokou smrtností. Nový klon meningokoka ohrožuje zejména dospívající mládež a děti 1-4 leté. Rozvinuté stadium meningokového onemocnění musí být léčeno v nemocnici speciální antibiotickou léčbou a přeléčeni budou i lidé v kontaktu s nemocným.
Pokud se u vás rozvine bolest hlavy, horečka, zvracení, ztuhlost šíje, bolest kloubů , světlo plachost a zejména červenofialové skvrnky na kůži, vyhledejte lékaře RZS, antibiotika podaná ještě před hospitalizací zvyšují šanci na úzdravu. Lékař celostní medicíny bude klást důraz na posílení imunity, vyhýbání se stresu, prochlazení, alkoholu, doléčení běžných infektů, péčí o střevní mikrofloru určující naší odolnost pomocí racionální stravy bohaté na vlákninu, zařadí ovocné dny, ošetří akupunkturní body buď fit moxou, jehlou či tlakem, doporučí přírodní preperát na posílení imunity např. Acidophillus, Echinaceu, ale pokud se objeví výše zmíněné příznaky doporučí okamžitou hospitalizaci, každé časové prodlení snižuje šanci na uzdravení.

Zdraví přeje MUDr. B. Hartmannová.


Home Aktuality Ordinace Kariéra Objednejte se Regulační poplatky Nahoru

WEB DESIGN © A.P. 2011, Všechna práva vyhrazena