Menses

MUDr. Barbora Hartmannová - praktická lékařka pro dospělé, časopis RYTMUS ŽIVOTA

Nejčastější problémy týkající se menstruace bývají bolestivá menstruace a předmenstruační potíže. Bolesti při menstruaci můžete tlumit akupresurou, tlakem na meziprstí palce a ukazováčku nohy. Meziprstí třete oboustranně a potom asi minutu tiskněte směrem k ukazováčkům. 3 krát denně vypijte čaj z květu heřmánku či chinovníku, 3 lžičky rostliny přelijte šálkem vroucí vody a 15 minut louhujte.
Z aromaterapie použijte olej anýzový, cypřišový, majoránkový či šalvějový, několik kapek přidejte do nosného oleje a týden před menstruací si s ním masírujte břicho a bedra, z homeopatik se používá Sepia, při pocitech horkosti Belladonna.
Předmenstruační potíže provázené podrážděním, úzkostí, plačtivostí až depresemi, bolestmi hlavy, napětí v prsou, únavou či naopak přemírou energie, chutí na sladké, zhoršením pleti apod. ovlivníme životosprávou - omezte příjem alkoholu, místo 3 hlavních jídel jezte pravidelně menší porce po 3 hodinách s dostatkem ovoce a zeleniny, cvičte alespoň protahovací cviky 5x týdně půl hodinky, dopřejte si relaxační koupel přídavkem pár kapek levandulového či šalvějového oleje.
Minutu tiskněte bod nad vnitřní straně bérce asi 4 prsty nad kotníkem oboustranně. Vnitřní napětí zmírníte čajem z meduňky či šišáku, listy pampelišky působí proti plynatosti a pocitu zduřelých prsou.

Hormonální výkyvy zmírní tinktura z drnku obecného, od poloviny cyklu užívejte 10 kapek každé ráno. Homeopatie doporučuje na plačtivost Pulsatillu 30 CH při bolestech hlavy a změně nálad Sepii 9-15 CH, dávku užijte ráno a večer před očekávaným nástupem obtíží, nejezte , nepijte a nečistěte si zuby 15 minut před a po požití léku.

Zdraví přeje MUDr. B. Hartmannová.


Home Aktuality Ordinace Kariéra Objednejte se Regulační poplatky Nahoru

WEB DESIGN © A.P. 2011, Všechna práva vyhrazena