Nádory hlavy a krku

MUDr. Barbora Hartmannová - praktická lékařka pro dospělé, časopis RYTMUS ŽIVOTA

Vzhledem k nedostatku vědeckých studií, které by se zabývaly efektivitou "alternativních" léčebných metod, lze doporučit tyto metody pouze jako doplňkové při dodržování klasické léčby nebo jako způsob prevence. Vedle "typických" pacientů, kteří holdují nikotinu a alkoholu, může být řada i mladých dosud zdravě žijících jedinců, u nichž může být bulka či zduření lymfatických uzlin také projevem vzdálenějších nádorů i z oblasti dutiny břišní či nádorové onemocnění uzlin. Vedle vlivu genetických, životního prostředí, nadměrného slunění, hraje svou roli i výživa a psychika nemocného. Dieta, která je doporučovaná jako podpůrná má být bohatá na enzymy a látky antioxydanty, které podporují očištování detoxikaci organismu od toxinu, choroboplodných zárodků, pokud možno bohatá na čerstvé ovoce a zeleninu s omezeným příjmem masa, často doporučovana makrobiotická strava vedle spíše k podvýživě. Řada doporučovaných doplňků stravy neměla prokázána přímý protinádorový účinek, ale je v hodná k podpoře imunity, která je během chemoterapie a záření oslabena..
Výtažek z aloe vera zlepšuje trávení a hojení ran, ale přímý protinádorový účinek nebyl prokázán. Česnek, který je přírodním antibiotikem, antioxidantem, byl podáván preventivně a prokazatelně snížil počet případů rakoviny žaludku a prostaty, zároveň snižuje shlukování destiček a nedoporučuje se kombinovat s protisrážlivými léky (aspirin). Inocell obsažený v ořeších a obalech luštěnin je doporučován na snížený hladiny cholesterolu a tam, kde je geneticky vyšší riziko výskytu rakoviny. Koenzym Q10, sloučenina s antioxadačními účinky, byl úspěšný k ochraně plicní a srdeční tkáně před nežádoucími vedlejšími účinky chemoterapie. Rovněž Ovosan měl zatím prokázán protinádorový efekt fosfolipidů na zvířatech a je doporučován jako potravinový doplněk. Populární žraločí chrupavka, zelený čaj neprokázaly vliv n nádorové bujení, u selenu došlo i k toxickým projevům z předávkováním, padání vlasů , zubů, nehtů. Studie s vitaminy A a E naopak zaznamenalo zvýšený výskyt rakovin plic u kuřáků.
K detoxikaci je třeba individuální přístup, nejlépe s otestováním potravinových doplňků pomocí EAV. Z čínské medicíny se doporučuje např. výtažek z houby Lesklokorky lesklé, která zmírní průběh klasické léčby ozařováním či chemoterapií.
Preventivně k očištění slouží očistná klyzmata a čištění tlustého střeva, která sníží toxickou zátěž střev a a jater a stimuluje výdej žluče.. Joga doporučuje čištění slaným roztokem v kombinaci s cvičením. Kromě diety se k očistě doporučuje. Tyto očistné procedury jsou zeména před Velikonocemi v době po Maso - půstu žádoucí, dle čínské medicíny jsou v tomto období zatížena právě játra. Z bylinek mají blahodárný vliv měsíček, přeslička rolní, bez černý, borůvka, kopřiva, rakytník, tužebník, vlaštovičník – odvar, jmelí bezbobulí – nálev, svízel – šťáva. Dále s doporučje konstituční homeopatie, léčba sanováním, za dostatečného příjmu tekutina kyslíkem, dechová cvičení.
Oblast v které, bohužel, západní medicína nestačí, je psychická složka a podpora při nádorovém onemocnění. K rozvoji rakoviny inklinují určité osobnosti. Jejich společným rysem je potlačování emocí a stresující událost před vypuknutím onemocnění, onemocnění nepropuká jako reakce na určitou událost ale reakcí celé osobnosti na ni. Má-li mít léčení úspěch, musí v něm být přítomný určit psychologický prvek. K tomu slouží terapie vizualizací, kdy s pacienti naučí nejdříve relaxovat v tomto stavu pak aktivovat vlastní buňky k boji proti rakovinovým buňkám.

Zdraví přeje MUDr. B. Hartmannová.


Home Aktuality Ordinace Kariéra Objednejte se Regulační poplatky Nahoru

WEB DESIGN © A.P. 2011, Všechna práva vyhrazena