Letní a cestovní průjmy


MUDr.Barbora Hartmannová - praktická lékařka pro dospělé
Blíží se doba dovolených a s ním i spojené přání, abychom si odpočinuli a vybrali si svůj čas na zotavenou. Bohužel se stává, že i dovolená se může stát stresem, díky změně prostředí, zejména při cestování do exotičtějších krajin. Rovněž v našich zeměpisných šířkách se můžete často setkat se střevními problémy zejména v letním období.
Průjmy můžeme dělit podle příčin a původce, společným znakem zůstává změněná kvalita stolice, která v dané chvíli a prostředí může značně zkomplikovat život a kromě bolestí nás ohrožuje i na ztrátě důstojnosti.
Průjmy dělíme také na infekční, způsobené bakteriemi, viry či parazity a neinfekční, vyvolané chemikáliemi, alergeny, těžkými kovy, nebo nesprávnou skladbou či kombinací potravy tzv. dietní chybou. Průběh bývá většinou akutní odezní během několika hodin či dní, výjimečně při nesprávné léčbě může přejít v chronické onemocnění.
Typické jsou pro léto alimentární průjmy – průjmy z jídla. Jsou způsobené požitím nedokonale upravených potravin, zejména z rychlého občerstvení, pozor tedy na kebaby, hamburgery a majonézové bagety, rizikové jsou potraviny s vysokým obsahem bílkovin (drůbeží maso, sekaná, šlehačka, mléko, pokrmy z vajec a majonézy). Při vyšších teplotách se potraviny rychleji kazí, v potravinách se snadněji množí bakterie, které produkují toxiny.

Nejnebezpečnější je otrava z jedu – botulotoxinu, který je produkován bakteriemi, které se dostanou do masových, či zeleninových, často doma připravovaných konzerv. Bakterie produkující tento toxin, se dostávají v opouzdřené formě ze zažívacího traktu domácích zvířat do půdy a nedobře omytou zeleninou, či přes maso do konzerv. Nesprávnou přípravou potravin nebo nedostatečným technologickým postupem (var by měl probíhat po dobu alespoň 30min. při teplotě 120 0C) může dojít k pomnožení bakterií a nadprodukci botulotoxinu, který chuťově konzument většinou nerozpozná. Pro otravu jsou kromě průjmu a zvracení typické také nervové příznaky, způsobené toxinem – sucho v ústech, rovněž potíže s polykáním, chraplavý hlas, dvojité vidění, pokles svalového napětí. K úmrtí dochází naštěstí jen výjimečně na ochrnutí dechového centra a udušení. Stav vyžaduje vyšetření lékařem a hospitalizaci.

Z bakteriálních průjmů je nejčastější příčinou dobře známá bakterie Salmonela. Zdrojem nákazy mohou být domácí zvířata, v jejichž produktech, zejména mléku a vejcích, se bakterie vyskytuje. V letním teplém počasí při špatném uskladnění a ošetření potravin může dojít ke snadnému pomnožení bakterií s následnou produkcí velkého množství toxinů – jedů, které během krátké inkubační doby (cca do 72 hod) způsobí nepříjemný problém s křečemi a zelenou stolicí a může se přidat i zvracení. Průběh bývá dramatický, ale rychlý.
Při cestách do exotických krajin v oblasti Asie, Afriky, jižní Ameriky a východní Evropy můžete být ohroženi břišním tyfem nebo paratyfem. Zdrojem nákazy je opět bacilonosič, který vylučuje bakterie stolicí a močí. K přenosu dochází přímým kontaktem, např. podáním ruky. Bakterie se dostanou orální cestou do lymfatických uzlin střeva, kde se pomnoží a způsobí „otravu“ - sepsi. Průběh je charakteristický, trvá 4 týdny, předzvěstí je únava, nespavost, bolesti hlavy, nechutenství, nastoupí vysoké horečky (okolo 40 0C), průjem se střídá se zácpou, může dojít až k bezvědomí. V druhém týdnu se objevuje na trupu a břiše vyrážka, která přechází z červené v hnědou, v třetím týdnu se prohlubuje zánět střevní stěny a je nebezpečí jejího proděravění, ve čtvrtém týdnu dochází k normalizaci stavu a bakterie se pomnožují a usidlují v žlučníku a tak se neléčený jedinec může stát bacilonosičem.
Proti této nákaze je možné se dát včas(!), nejméně 14 dní před odjezdem do rizikové oblasti, naočkovat 1dávkou vakcíny.
Velmi nepříjemnou infekcí je rovněž cholera, proti které se rovněž můžete nechat očkovat, zejména jedete-li do oblasti Indie, povodní Gangy, některých států Ruska, Jižní Ameriky a Afriky.
V oblasti Balkánu vás může ohrozit bacilární úplavice neboli dysenterie způsobená bakterií Shigelou. Zdrojem nákazy bývá nemocný či rekonvalescent, který kontaminuje vodu či potraviny přímým kontaktem rukama (nemoc špinavých rukou). Typický průběh je řídký vodnatý průjem s příměsí krve, vysokými horečkami kolem 40 0C , rychlým průběhem, který se dá zvládnout léky a dietou.
Letní počasí také přeje letním chřipkám způsobených rotaviry. Pokud plánujete cestu ke Středozemnímu moři může vás ze závažnějších infekcí ohrozit žloutenka typu A. Proti ní je doporučeno očkování alespoň jednou dávkou, která vám vystačí až na 10 let a je účinná i při cestování do vzdálenějších krajin.
Kromě infekcí může být průjem způsoben také alergií či nesnášenlivostí některých druhů jídla, koření, či jiné flory používané v mléčných potravinách, průjem může být pak provázen také tzv. vegetativní reakcí (podráždění vegetativního nervstva zásobující vnitřní orgány a histaminem): bušením srdce, nevolností, pocitem na zvracení, opocením, pocitem na omdlení, zarudnutím či vyrážkou.
Do nápojů v narušených plechovkách nebo do vody z potrubí může dojít k uvolnění kovu, který ve větším množství způsobí nevolnost, zvracení a průjem s bolestí hlavy. Tento stav se však většinou rychle upraví.
Z parazitárních průjmů se jedná nejčastěji o amébovou úplavici, opět z oblastí s nižší hygienou. Parazit se do organizmu dostane většinou z nedostatečně omyté zeleniny, proto klademe důraz na osobní hygienu a ošetřování potravin, tento druh infekce přechází do chronicity.

Prevence
Častou příčinou letních průjmů je také zhoršená hygiena, proto dbejte některých zásad - často si myjte ruce, - ovoce konzumujte jen oloupané, - nápoje raději jen balené, ne z vodovodního kohoutku, nepřidávejte si do nápojů led - pokud máte citlivější zažívací ústrojí vyhýbejte se exotickým specialitám v syrovém stavu – mořské korýše, ústřice a pod. - potraviny konzumujte dostatečně tepelně upravené

Léčba
Zásadou, je zbavit se původce průjmu, ať je to chemická látka, alergen, či infekce. K to mu dobře poslouží klasická osvědčená léčba „živočišným uhlím“ – carbo medicinalis, které má aktivní povrch a naváže nežádoucí agens a také plyny na svůj povrch. Pokud nejste schopni polknout tablety je vhodné je rozkousat či rozpustit ve sklenici vody, spíše větší množství 4tablety 4x denně tak, aby se zvětšila plocha pro absorpci toxinů, plynů a zvýšil se účinek podávané látky. U dětí se doporučuje Smecta, 3x1 sáček mezi jídly.
Důležitou roli hraje dietní opatření. Dbáme na dostatečný příjem tekutin, který by měl zamezit dehydrataci a také ztrátě minerálů, minimálně byste měli vypít 2,5l tekutin a více. Doporučuje se převařená voda, slabý černý čaj, který můžete mírně osladit i osolit, přidat pár kapek citronu. Pro děti, ale i dospělé se doporučuje preparát Kulíšek, volně dostupný v lékárnách , určený pro přípravu iontového rehydratačního roztoku. V první den obtíží jezte pouze když máte hlad, starší pečivo, energie dobře doplní a žaludek sklidní banán, adstringentní účinek má na sliznice nastrouhané jablko s mrkví, protiprojímavě působí odvar z rýže. V závislosti na obtížích postupně při dáváme potraviny dle chuti, vyhýbáme se mastným a kořeněným pokrmům. S masem začínáme až po odeznění průjmu, nejdříve třetí den. Při zvýšené plynatosti a křečích břicha je možné použit teplý obklad na břicho, termofor, jemná masáž břicha ve směru peristaltiky zprava doleva. Na závěr je nutné doplnit „správnou” bifidofloru, která je důležitá pro trávení, rozvoj imunity a tvorbu vitaminu v tlustém střevě. K tomu poslouží buďto kysané výrobky s bifidoflorou, nebo kapsle obsahující lactobacidulus acidophilus, nebo rovněž kapky Hylak, 2-3x2ml, obsahující základní střevní floru. Pokud je průjem masivní, vodnatý, hrozí nadále dehydratace, používají se léky stavící pohyby střevní (Imodium, Reasec, Codein). Při těžším průběhu se nasazuje chemoterapeutika (Endiaron , Ercefuryl) 3x1 tbl., které v moderní léčbě ustupují do pozadí, preferují se probiotika.

Před plánovanou cestou do exotičtějších krajin se rozhodně náležitě připravte, zkonzultujte rizika a možnost očkování na hygienické stanici nebo v očkovacím centru, dodržujte hygienická pravidla a nezapomeňte si doma lékárničku. Pokud proděláte vážnější průjmové onemocnění s podezřením na přechod v chronicitu navštivte svého praktického lékaře ke konzultaci, případně oddělení tropické medicíny či infekční kliniku k podrobnějšímu odbornému do vyšetření.

Zdraví na cestách i doma nejen v létě přeje MUDr. B.Hartmannová.


Home Aktuality Ordinace Kariéra Objednejte se Regulační poplatky Nahoru

WEB DESIGN © A.P. 2011, Všechna práva vyhrazena