Dětská rýma

MUDr. Barbora Hartmannová - praktická lékařka pro dospělé, časopis RYTMUS ŽIVOTA

Rýma u dětí nemusí provázat pouze nachlazení , ale může být projevem alergickým mechanického dráždění, zejména při dlouhodobé hnisavé rýmě, bychom měli myslet na možnost přítomnosti cizího tělesa. Z pohledu celostní medicíny se jedná o projev čištění organismu, ať s již snaží tělo zbavit virů či bakterií, ale i nadměrného příjmu toxických látek.
Typicky zahleňujícími jsou i přijímané jednoduché cukry, bílé pečivo, pozor i na oblíbený med.
Doplňková léčba doporučuje aromaterapii, zvlhčování vzduchu nejen odpařovači , ale vhodné jsou i fontánky,  ve kterých zurčí voda, doplněná dle vaší volby o kamínky, děti velmi zklidňuje a harmonizuje. Zejména v topné sezoně je vzduch suchý, vysušuje a dráždí sliznice.

Do misky s vodou na topení, aromalampy či zvlhčovače vzduchu přidejte několik kapek eukalyptového oleje či jedle. Aromaterapie doporučuje i nastříkat na kapesník, polštářek či pyžamko speciální vonnou směs ve spreji např. jasánek. Dítěti bude jistě příjemné, když mu budete směsí levandulového či mandlového oleje jemně masírovat pokožku kolem nosu v oblasti dutin a čela.
Reflexní terapie doporučuje masáž 4. bodu dráhy střev mezi palcem a ukazovákem ruky, při rozšíření rýmy do dutin masírujte prsty nohou po stranách a na hřbetu, a kolem kotníků. Pomáhá také ponoření předloktí a loktů do velmi teplé vody, ale pozor na opaření.
Prohřívejte nožky, kde je bod dráhy ledvin, masáží prohřívací zázvorovou či skořicovou mastí. Z bylinek se doporučuje líp, divizna, podběl. Na doléčení a vyčištění dýchacích cest a relaxaci i pro rodiče je vhodný pobyt v solné jeskyni, děti během hraní se sypkou solí za poslechu relaxační hudby či pohádek inhalují ionizovaný vzduch a následně se sliznice dýchacích cest očišťují.

Odolnost vůči virům a nachlazení posílíte pravidelným otužováním, mytím ve vlažné vodě, lehkým více vrstevným oblečením, vycházkami do lesa, preventivně podávejte přípravky s Echinaceou. Imunitu podpoříte péčí o střevní mikroflóru používáním zakysaných bifido mléčných výrobků pokud dětem nechutnají, lze i do pokrmu nasypat tobolku s Biphidus acidophylus, které zakoupíte v lékárně. Zdrojem vitaminu C v přirozené podobě je v tomto období zelí a červená řepa. Pro podzimní období se doporučuje v potravinách spíše pikantní chuť cibule, česneku, pažitky, zázvor, celeru, pražené vločky a pro nealergiky oříšky, dále dýňová semínka, která vám zůstanou po vydlabání dýně na Halloween, můžete usušit, opražit a několik nechat na klíčení a s dětmi za rok opět vysadit.
Z homeopatik se doporučuje Coryzalia, při slzení a kýchání spíše alergickém použijte Allium cepa nebo Arsenicum album v ředění 9CH. Nezapomeňte děti učit správně smrkat, každou dírkou zvlášť a přidejte dechová cvičení, po vykapání nosíku Vincentkou či jemně slanou vodou, nádech jednou dírkou a výdech druhou, zopakujte 3x vpravo a vlevo, nadechovat, pokud možno, nosíkem do bříška a vydechovat ústy.

Zdraví přeje MUDr. B. Hartmannová.


Home Aktuality Ordinace Kariéra Objednejte se Regulační poplatky Nahoru

WEB DESIGN © A.P. 2011, Všechna práva vyhrazena