Spála

MUDr. Barbora Hartmannová - praktická lékařka pro dospělé, časopis RYTMUS ŽIVOTA

Spála je infekce způsobená bakterií – Streptokokem. Přecházení nemoci či nedůsledná léčba, může vést k následnému poškození kloubů, srdce a ledvin, proto je antibiotická léčba nutná. Spála je provázena horečkou, bolestí v krku způsobenou povlakovou „angínou“, malinovou barvou jazyka, vyrážkou na těle s výbledem kolem úst a s odstupem týdnů se může olupovat kůže na rukou. Prostředky nekonvenční medicíny mohou příznaky zmírnit.

Bolest v krku kromě známých Prieznitzových obkladů (studený zábal, igelit, teplý zábal) pomůže zklidnit "dezinfekční" kulička z nastrouhaného česneku, zázvoru, špetky soli a pepře. Kuličku založte za stoličky, vyvolá slinění a místní překrvení, kuličku po několika minutách vyplivněte. Česnek podporuje imunitu, pokud nesnášíte jeho vůni, lze jej koupit i v kapslích.
Kloktejte odvar z heřmánku, šalvěje či lékořice (šalvěj neužívat v těhotenství), použít můžete i odvar z nového koření či dubové kůry. Protizánětlivě působí i tinktura z černého bezu. Čerstvý květ bezu nasypte do poloviny sklenice se šroubovacím uzávěrem, zbytek dolijte čistým alkoholem - vodkou, dejte na teplé místo mimo dosah přímého slunce a 2x denně protřepte, po dvou týdnech sceďte a užívejte 3x denně 10 - 30 kapek. V zimním období je dostupnější kořen zázvoru, nakrájený na kolečka jej přidejte do čaje, krásně prohřívá. Z homeopatik užívejte Belladonu či Aconicum v ředění 9 CH po 2 hodinách do odeznění bolestí. Vysušenou popraskanou kůži rukou ošetříte koupelí v olivovém oleji.

Zdraví přeje MUDr. B. Hartmannová.


Home Aktuality Ordinace Kariéra Objednejte se Regulační poplatky Nahoru

WEB DESIGN © A.P. 2011, Všechna práva vyhrazena