Uši

MUDr. Barbora Hartmannová - praktická lékařka pro dospělé, časopis RYTMUS ŽIVOTA

Co dělat, když uši trpí nadměrným hlukem? V provozovnách, kde jsou pracovníci vystaveni nadměrnému hluku t.j. od 85dB, mají povinnost používat ochranné pomůcky, tedy ochranná sluchátka. Nedovedeme si ale představit, že by příznivci diskoték, klubů či fanoušci živých koncertů odcházeli za svou oblíbenou zábavou v kapse s ochrannými sluchátky, přestože hlasitost koncertů dosahuje i 120 dB. Následná sluchová únava je přirozená, ale pokud přetrvává i další den, nebo vám zní všechny tóny podobně, měli byste navštívit odborníka, tedy specialistu ORL, který váš sluch vyšetří. .

Nadměrným hlukem trpí zejména smyslové buňky sluchového orgánu, a spolu s dalšími nadměrnými smyslovými vjemy, odumírají i citlivé mozkové buňky. Zevní zvukovod se brání zvýšeným mazotokem a vytváří tak přirozenou bariéru před dalším hlukem. Pokud ucho bolí, může se jednat o dráždění ušní zátkou či barotraumatem poškozený bubínek a to rovněž vyžaduje odborné vyšetření.

Rozhodně se nesnažte bolavé či zalehlé uši čistit sami, velmi často se neodbornou manipulací s tamponem situace ještě zhorší. Blahodárně na váš sluch bude působit sluchový klid, t.j pobyt v tichém prostředí nejlépe s přirozenou kulisou přírody, pokud žijete v centru města, vypněte telefon, TV i radio a pusťte si nahrávku se zvuky moře či vámi oblíbenou melodickou hudbu pouze potichu, ta zklidní zejména podrážděnou nervovou soustavu. Stav sluchu vylepší i některé byliny jako je populární jinan dvoulaločný (gingo biloba), který zlepšuje kapilární prokrvení v celém těle a napomáhá i zlepšení paměti. Na ušní šelest se doporučují i sezamová semínka, a dále potraviny bohaté na zinek, jako je špenát, petržel, růžičková kapusta, okurky, čekanka, švestky či chřest.

Z doplňkových metod čínské medicíny se doporučuje používat ušní svíce, vyrobené z včelího vosku, tkaniny a silic léčivých bylin. Spodní část svíčky je obalena folií na níž se usazují nežádoucí sekrety z ucha. Svým teplem vyrovnává tlaky v dutinách a prohřeje i mikrosytém boltce, který má vliv i na vzdálené orgány. Při aplikaci se cítíte příjemně, vnímáte teplo a jemné praskání v uchu a po aplikaci většinou lépe slyšíte. Masáž shiatsu doporučuje reflexně působit na některé body v obličeji, při vnitřním okraji obočí, na hraně nosu a tváře a na vrcholcích kštice nad spánky.

Ucho přináleží k dráze ledvin a močového měchýře, doporučuji prohřívat např. moxovací cigaretou, zejména v tomto zimním období, kdy jsou tyto orgány citlivé, 1.bod dráhy ledvin ve středu plosky pod polštářky prsů, nebo promažte plosku prohřívací zázvorovou mastí a dobrou službu si prokážete smočením unavených nohou v nádobě s horkou vodou a příměsí karlovarské soli. Reflexologie doporučuje masáž 3.prstu nohy ze strany plosky. Podrážděný zvukovod zklidní 1-3 kapky oleje z divizny velkokvěté po 3 hodinách, ovšem pouze tehdy pokud nemáte prasklý bubínek. Úlevu od bolesti může přinést obklad či jemná masáž kolem boltce s použitím heřmánkového či levandulového aromatického oleje. Homeopatie při těžkých bolestech, nedoslýchavosti a psychické podrážděnosti doporučuje Chamomillu v ředění 9 CH nejdříve 3x denně 5granulí do odeznění potíží, 15 minut před a po požití nejezte, nepijte a nečistěte si zuby.

Zdraví přeje MUDr. B. Hartmannová.


Home Aktuality Ordinace Kariéra Objednejte se Regulační poplatky Nahoru

WEB DESIGN © A.P. 2011, Všechna práva vyhrazena