Vaginální výtok

MUDr. Barbora Hartmannová - praktická lékařka pro dospělé, časopis RYTMUS ŽIVOTA

Nejčastější příčinou vaginálních výtoků je kvasinková infekce. Základem je odborné vyšetření gynekologem, který vyloučí ostatní možné pohlavně přenosné infekce a zahájí příslušnou antibiotickou léčbu. V případě kvasinkové infekce však dochází často k opakování výtoku, pálení, přidává se i nadýmání, únava, také záněty močových cest, alergie, bolestivá soulož.

Kvasinka je tělu přirozená houba, která tvořá 10 - 15 % střevní flory, ale může dojít snadno k jejímu přemnožení v důsledku stresu, léčby antibiotiky, stravou bohatou na cukry, nošením syntetického prádla a podobně.

Základem je léčba celková tj. stravou počínaje. Vynechejte sladké, přidejte jogurty bohaté na bifidobakterie a Lactobacila, které brání přemnožení kvasinek, lžičku Psyllia denně pro udržení správné střevní funkce, která ovlivňuje naši imunitu. Po toaletě se utírejte zepředu dozadu, nepoužívejte parfémované deodoranty a poševní přípravky, které naruší místní mikrofloru, upřednostňujte sprchu před koupelí a noste prodyšné bavlněné prádlo.

Z bylin má protiplísňové účinky odvar z měsíčku a místní svědění zmírní mast s obsahem s ptačince. Zdrojem reinfekce může být i partner, ačkoli netrpí příznaky, proto doporučujeme dodržovat hygienu omytím vodou před i po styku a použít mast či měsíčkový olej. Činnost pohlavních orgánů podpoříte reflexně masáží kolem kotníků. Léčba vyžaduje trpělivost, mnoho zdaru.

Zdraví přeje MUDr. B. Hartmannová.


Home Aktuality Ordinace Kariéra Objednejte se Regulační poplatky Nahoru

WEB DESIGN © A.P. 2011, Všechna práva vyhrazena