Zánět dásní

MUDr. Barbora Hartmannová - praktická lékařka pro dospělé, časopis RYTMUS ŽIVOTA

Zánět dásní – gingivitis - může být pro někoho běžnou banalitou, pro jiného nevyléčitelným onemocněním v podobě paradentosy. Zánět dásní odpovídá ploše nejméně jako je liská dlaň a to už je poměrně velké zánětlivé ložisko, které znamená pro organismus zátěž. Zánět nevzniká pouze bakteriální infekcí, ta je spíše důsledkem. Zánět dásní může být i následkem stresu, kdy stresové hormony způsobí stažení cév, zhoršené prokrvení tkáně, její necitlivost s následným zhoršením místní obranyschopnost a od úmrtí a tedy vytvořením živné půdy pro bakterie, které se rády množí v zubním plaku.

Dásně velmi rychle reagují, tak se může stát, že se ráno pohádáte a odpoledne již dáseň krvácí. A tak kromě hygieny ústní je nutné dodržovat i hygienu duševní, protože jen pečlivé čištění měkkým kartáčkem s pomocí dentální nitě či mezizubního kartáčku a to nejméně 2x denně, nestačí. Nejlépe zubní hygienistka či zubař Vás poučí, jak správně s kartáčkem manipulovat, nemusíte tedy dodržovat časové limity, ale na čištění se dobře soustředit. Zánět zmírní výplachy roztokem peroxidu vodíku, jemná masáž olejem z hřebíčku či myrthy (ne v těhotenství), na drobné lokální záněty výborně zabírá tinktura z propolisem, masáž podpoříme tlakem na akupresurní bod v místě uzdičky pod horním rtem, jemně do vyvolání pocitu pulsace.

Samozřejmě mohou být záněty dásní i projevem vážnějších chorob, jako cukrovka, autoimunitní onemocnění, tak při dlouhodobém trvání, je nutné navštívit lékaře. Jednou za rok si nechte odstranit zubní kámen a každé ráno na lačno kartáčkem či lžičkou setřete povlak z jazyka. Bolesti zubů můžete zmírnit tlakem na analgetický bod za kotníkem po dobu jedné minuty a tlumivý účinek má i meduňkový čaj. Krvácivost tlumí dostatečný přívod vitaminu C, v zimním období je výborným zdrojem zelí a červená řepa. Zvýšená krvácivost může být také projevem zatížení jater, kde se tvoří látky ovlivňující krevní srážlivost, z toho důvodu je vhodná kůra 2-3 týdenní “jaterní diety“, tj. bez alkoholu a tuků a zároveň činnost jaterní podpořit odvarem z ostropestřce mariánského, jeho semínka si můžete nasypat i na chléb s tvarohem. Z hlediska čínské medicíny je každý zub spojen s určitou orgánovou dráhou, která nás může upozornit na disbalanci v této oblasti, proto se již nedoporučuje rozšířené „preventivní „ vytrhávání zubů „ moudrosti“. Vztah k zoubkům bychom měli pěstovat již od dětství, nechat dítka i sebe nahlédnout do úst a seznámit se svým chrupem pomocí zrcátka. Podle postavení zubů můžeme také zjistit , zda vytváří harmonický oblouk, či některý zub více vyčnívá či naopak je v pozadí a to dokresluje i naše vlastnosti tak, jsme v životě nastaveni.

K jiným nepříjemným a bolestivým problémům v dutině ústní patří opary a afty, virového původu, které jsou často opět spojeny s oslabenou imunitou při stresu či u žen před menstruací. Z homeopatik se doporučuje Rhus toxicodendron 9 CH 5 granulí 3x denně do ústupu obtíží, z bylinek výplachy s šalvějí a v sezoně borůvky, odvar z oplodí či listu ořešáku nebo aplikujte lokálně tamponem s vatičkou olej z čajovníku australského (tea tree). Sliznice pomáhají všeobecně hojit vitamíny skupiny B.

Z cvičení, které celkově posílí organismus a navíc podporuje dobrou funkci v oblasti hlavy krku a tedy i dutiny ústní jsou z jógy svíčka (tlakem na nadledviny vyplavuje hormony), provádějte pomalu, pouze když nemáte problémy s krční páteří a následně proveďte vyrovnávací cvik, který posiluje pevnost zubů v dásních- ve stoje s hlavou v předklonu ucpěte palci nos a nasajete vzduch do tváří, zadržte dech a vydechněte nosem, opakujte třikrát.

Zdraví přeje MUDr. B. Hartmannová.


Home Aktuality Ordinace Kariéra Objednejte se Regulační poplatky Nahoru

WEB DESIGN © A.P. 2011, Všechna práva vyhrazena